Home

Haraiala in piept si tuse seaca

Tusea seaca - din ce cauza apare si cum scapi de ea

1. e si este descrisa ca neproductiva, persistenta, cu simptome precum iritatie si senzatie de mancarime in interiorul gatului. Simptomele tusei uscate (neproductive): lipsa expectoratiei in timpul tusei
  2. Tuse atat productiva cat si seaca, pieptul imi haraie, durere in piept. Buna ziua! Acum aproximativ 2 ani am avut o raceala destul de puternica, care dupa ce i s-au ameliorat simptomele m-a lasat cu o tuse persistenta. Tusea a persistat in jur de o luna si putin, am tratat-o cu erdomed si eficef. Peste cateva luni, tusea a aparut din nou si de.
  3. eata ragusita. A avut o stare foarte buna dar spre seara a acuzat dureri in gat si a inceput o tuse seaca. I-am dat sirop pentru tuse si expectorant si ceai cu lamaie. Asta noapte haraia cam urat si avea gatul blocat, nu putea expectora, i-am pus cartof crud pe piept in.

Tuse atat productiva cat si seaca, pieptul imi haraie

1. tuse si haraiala pe piept - Subiect din forumul site-ului ro-mamma.com in care utilizatorii intreaba si primesc raspunsuri, sugestii si informatii utile
  2. Se manifesta prin tuse, la inceput seaca, apoi cu expectoratie clara sau galben-verzuie, febra joasa (pana la 38-38,5 grade Celsius), stare de oboseala, dureri toracice (sub stern, in mijlocul pieptului) care cresc la tuse sau respiratii profunde
  3. pt tuse: paxeladine sau stodal pt tuse seaca, plantusin, eurespal sau humex pt tuse eruptiva. cand este ceva f grav si se aude ca un fel de haraiala spre spate, spre plaman le dau ketoff sau erdomed. pt nasuc si mucii aferenti inainte cand erau mai micuti pe puneam nazomer (nu le puneam doar cate 2-3 picaturi, ci mai mult, ii puneam pe spate.
  4. Tusea persistenta, insotita de expectoratii cu sange si durere in piept, poate fi un simptom al cancerului pulmonar. Pe langa tuse persistenta, in cazul cancerului pulmonar pot aparea si alte simptome precum febra, care este raspunsul natural al organismului la o infectie sau boala, scaderea inexplicabila in greutate, oboseala, pierderea poftei.

haraiala in piept - Forum D

Tusea, reactia naturala a organismului atunci cand gatul este iritat, poate fi foarte neplacuta atunci cand nu are nicio cauza clara. Daca vrei sa scapi de problemele cauzate de un gat iritat si tuse uscata, incearca cele mai simple si eficiente 8 tratamente naturale, inainte de a merge la farmacie sau la medic Leacurile naturale pentru tuse te pot ajuta sa-ti ameliorezi simptomele. Din pacate, aproape nimeni nu scapa in aceasta perioada fara o viroza sau cel putin o raceala, iar unul dintre cele mai persistente simptome, chiar si dupa ce boala a trecut, este tusea.Vestea buna este ca nu e nevoie sa cumperi siropuri sau medicamente scumpe de la farmacie, ci este de ajuns sa ai niste sare prin casa. Bronsita este o inflamatie sau o obstructie a canalelor bronsice. Bronsita se manifesta prin colectarea de mucus, tuse, febra, dureri de piept sau de spate, durere in gat, dificultatie de respiratie, oboseala si uneori frisoane. Bronsita apare mai ales iarna si debuteaza de obicei cu o raceala. Ce cauzeaza bronsita

tuse si haraiala pe piept - intrebari si raspunsuri Ro-Mamm

Tuse seaca va rog un sfat » Secțiunea: Forum medical...la fumat). Am fost acuma 2 luni mi-am facut analize la sange, ekg si raza la plamani si nimic. Acum 2 zile am fost la un spital specialvreo 20-30 de min. si tot asa. Cateodata simt haraiala in piept si ma fortez sa tusesc mai tare si expectorez bobitele acelea de mizerie. Cand dorm nu. Pagina 1 din 2 - haraiala in piept - postat in PARENTING - sau despre meseria de parinte: Fetita mea 2,9 ani s-a trezit ieri dimineata ragusita. A avut o stare foarte buna dar spre seara a acuzat dureri in gat si a inceput o tuse seaca. I-am dat sirop pentru tuse si expectorant si ceai cu lamaie. Asta noapte haraia cam urat si avea gatul blocat, nu putea expectora, i-am pus cartof crud pe. tuse seaca - Subiect din forumul site-ului ro-mamma.com in care utilizatorii intreaba si primesc raspunsuri, sugestii si informatii utile Simptomele tusei productive. Tusea productivă este cea care elimină spută - mucus, germeni, resturi de țesut. Aceasta poate fi însoțită, în funcție de cauzele sale, de simptome precum: Apăsare în piept; Respirație greoaie; Iritarea gâtului

Bronsita acuta este cauzata de cele mai multe ori de un virus. Apare frecvent in perioadele de toamna si iarna, de obicei la 3-4 zile dupa un episod de raceala sau gripa. Simptomele caracteristice sunt: Tusea, seaca sau productiva. De obicei, tusea este seaca in primele zile, iar mai apoi, pe masura ce creste secretia de mucus, devine productiva 10 Tratamente și leacuri băbești pentru tuse și durere în gât. 24.03.2020 10:36. Mare parte dintre noi a avut de-a face cu tuse și durere în gât, fie din perioadele de gripă și răceală, fie de sine stătătoare, doar ca să ne îngreuneze viața. Probabil că fiecare apelează la anumite remedii să ne ajută să trecem mai repede. Descriere . Expectoraţia cu sânge reprezintă producţia de sânge sau de mucus sangvinolent la nivelul tractului respirator, care include plămânii şi căile aeriene principale. Tusea cu sânge se numeşte medical hemoptizie. Cele mai frecvente cauze de expectoraţie cu sânge sunt bronşita, cancerul pulmonar, pneumonia, tuberculoza, abcesul pulmonar, bronşiectaziile (inflamaţii ale. Cum tusea inca persista dupa o luna( in care i-am sat sirop Plantusin si ceaiuri ) am mers la doctor, care i-a prescris aerosoli cu ser fiziologic , antibiotice si siropele de tuse ( Stodal ) ( antibiotic pentru ca zicea ca in momentul cand o asculta la plamani si tuseste se aude ca are ceva secretii pe bronhii; dar la plamani nu are nimic)

Aerosoli tuse seaca cu febra » Secțiunea: Forum medical...sa imi spuneti ca sa pun in aparatul de aerosoli pentru o tuse seaca, nasuc usor infundat si febra 39. Luam deja Augmentin ES si Nurofen de doua zile dar nu cedeaza nici febra nici tusea. Baietelul are 7 ani. Multumesc 3. Hiperventilaţia. Simptome: Respiraţie foarte rapidă, eventual cu senzaţia de furnicături în degete şi spasme ale mâinilor şi picioarelor. Senzaţie de anxietate. Ce e de făcut: În hiperventilaţie, ajută repiraţia abdominală, care ajută la relaxare. Dacă nu observe îmbunătăţiri, sună la medic sau mergi la spital. 4 Tusea seaca la bebelusi, cunoscuta si sub numele de tuse neproductiva nu produce expectoratii (flegma), spre deosebire de o tuse umeda sau productiva. In cele mai multe cazuri, o tuse seaca la copii nu inseamna nimic grav si este usor de tratat. Insa, la bebelusii mai mici de 4 luni orice tuse poate insemna o problema de sanatate Acest subiect a fost adus in discutie de catre un cititor si, dupa toata documentarea facuta pentru a-i raspunde la comentariu, m-am gandit ca ar fi bine sa organizez informatiile intr-un articol care sa-i ajute si pe altii. Se stie ca o mare parte din populatia lumii sufera de aceasta boala chinuitoare fara sa cunoasc buna ziua.fetita mea are 1 an si 6 luni si la 1 an si 3 luni a fost diagnosticata cu bronsiolita tot asa dupa ce a facut o raceala puternica,in schimb de atunci a ramas cu o haraiala pe piept.. la 1 an si 3 luni a facut tratament cu ampicilina`cu genta si ventolin cu baby haller.de cand ne am externat a ramas cu haraiala si i am dat mereu cu.

Pagina 2 din 2 - haraiala in piept - postat in PARENTING - sau despre meseria de parinte: cygni, sper ca fetita ta e bine . nu, nu sunt nici medic, nici pediatru, doar ca Razvan a facut de atatea ori laringita asta de care spun, incat... crede-ma ca sunt terorizata numai cand aud vorbindu-se despre simptomele aferente. Acum suntem imediat dupa una , s-a complicat in bronsiolita, dar nu este f. tușesc : Buna de vreo luna si ceva tusesc. am avut in prima faza o tuse seaca am luat tussin. mi s-a rup tusea iar acum am una productiva care nu mai trece iau sirop de pătlagină si mucosolvan pastile iar noaptea si dimineața can tuuesc imediat după ce expectorez nu pot sa trag aer in piept tre sa ma fortez de câteva ori înainte sa pot. Tusea convulsiva (data de Bordetella Pertussis) da o tuse uscata, intermitenta insotita de febra moderata si durere in gat . Atunci cand tusea convulsiva evolueaza apar si spasmele date de incercarea de a trage aer in piept. Denumirea populara a tusei convulsive este tuse magareasca Congestie in piept? Cum sa scapi de ea repede si natural. Congestia in piept este un fenomen comun in special pentru cei care sufera de tuse, raceala si gripa. Simptomele sale includ dificultati in respiratie, nas infundat si chiar respiratie suieratoare. Citeste in continuare cateva sfaturi pentru a scapa rapid de aceasta

Sfatul farmacistului PCFarm.ro : tuse seaca, mancarime in gat. Produse recomandate. De aproape o saptamana am o tuse seaca declansata de un fel de mancarime in gat, care nu ma lasa nici sa dorm noaptea. Doar in primele 2 zile m-am simtit usor racit, acum am doar aceasta tuse foarte enervanta Există mai multe tipuri de tuse. În caz de tuse expectorantă, numită și tuse productivă, există câteva simptome specifice și, prin urmare, tratamente potrivite fiecăruia. În acest articol îți vom explica cum să-ți faci propriul sirop de tuse la tine acasă, pentru a putea elimina flegma din plămâni.. În plus, îți vom oferi și alte rețete și remedii naturale eficiente 1 lingură la fiecare 8 ore profilactic. Ori de câte ori ai poftă de dulce, ia 1 linguriţă din acest preparat.Se poate lua ca adjuvant 1 lingură de 3 ori/zi (la 8 ore) în toate afecţiunile datorate frigului (gripe, răceli), precum şi în tuse convulsivă, laringită, astm, răguşeală. Având acţiune antiseptică puternică. buna ziuaam un bebe de 11 luni caredin senin a inceput sa tuseasca doar seara si dimineata ,o tuse seaca medicul pediatru l-a consultat si mia zis ca nu are nimic ca poae fi de la aerul conditionat,mentionez ca aeru il am pe hol nu in camera copiluluisi nu sta in hol.mi-a prscris bromhexim dar nu a dat nici un rezultat.apoi am fost la alt.

8 remedii naturiste pentru secretiile in gat - Nu iti vine sa iti sufli nasul, nu ai racit, nu te doare capul, nu ai nasul infundat, dar parca totusi iti curge ceva prin sinusuri pana in gat, ingreunandu-ti procesul de inghitire? Acestea sunt secretii ale sinusurilor care, netratate, pot duce la otita, raguseala, tuse si un mare disconfort pe timpul nopti Astmul este o hiperreactie a organismului fata de agentii externi, mucoasa bronhiilor fiind hipersensibila. O criza de astm poate dura mai multe ore, are loc foarte des dimineata si se manifesta prin obturarea cailor respiratorii, crize de sufocare, nevoie intensa de aer, suieratul plamanilor, buze vinete, extremitati reci, transpiratie abundenta, tuse seaca si violenta insotita de. Aceasta este o tehnică veche, practicată de chinezi pentru curățarea nasului și eliminarea flegmei acumulate în nas și gât. Înmuiați degetul în unt topit, și masați pereții nărilor, introducând degetul cât mai adânc. Folosiți mișcări blânde, în sensul acelor de ceasornic, apoi în sens contrar. Se fac mai multe mișcări în fiecare sens Epidemie de tuse. Aseară, la farmacie, unde încercam să prind ultimul lot de Voseptol, împotriva tusei groaznice cu care ne-am căptușit toți, farmacista m-a informat că sigur e ceva în aer, că toți oamenii tușesc. Mi se pare normal, suntem în țara lucrului bine făcut, ori tușim nemțește, până la capăt, ori deloc vai saracutul lukas. nici nu vreau sa ma gandesc ce speriata esti. nu cred ca e de la dinti. e prea mare temperatura>Medicina - Camera de garda > Raceli, gripe, viroze de tot felul > Febra, nasuc infundat si tuse - Pagina 43

baiatul meu are 1an si 8 luni si in urma cu 3 luni i-au pus diagnostcul de astm bronsic. este alergic la praf. la fel, ca il multele cazuri pe care le-am citit, avea tuse, respiratie grea , obosea foarte repede. in iulie a facut o criza foarte puternica, a fost internat laterapie intensiva. acum ia singulair in fiecare seara si pompa cu. Tusea este reactia naturala a corpului la aceasta invazie. Agentii patogeni sau noxele provoaca inflamarea cailor bronsice iar ca raspuns la inflamatie, mucusul este produs in exces. Inflamatia si producerea de substanta mucoasa in exces pot distruge cilii responsabili cu curatarea cailor respiratorii Sunt mama unui baietel de aprox 2 luni, (pe data de 29.02.2016 implineste cele 2 luni), care de 2 zile are nasucul foarte infundat, la inceput cu o tuse seaca, acum tusea parca se rupe, fara temperatura si cu ochisorii putin umeziti. Medicul de familie ne-a recomandat urmatorul tratament: - aparat de aerosoli cu masca de 2 ori pe zi cu ser. Arum triphyllum - sensibilitatea laringelui la atingere, voce constant schimbatoare (bitonala) si sufocare nocturna, putina tuse ; de obicei aspect subacut sau cronic 3. Spongia tosta: senz.de iritatie , arsura si uscaciune - tuse aspra ,seaca (ca un fierastrau pe lemn )si sufocanta - agrav. la vorbit, aer rece si culcat cu capul jos Remediile homeopate se fabrica in dilutii (adica in puteri, potente) diferite.Cu cat numarul dilutiei este mai mare, cu atat semnalul este mai puternic si remediul actioneaza mai repede sau mai puternic. Uzuale sunt dilutiile: CH5, CH7, CH12 (joase), CH15, CH30 (medii), CH200 (inalte), 1M, 10M (foarte inalte), 50M, 100M

Infectiile respiratorii de sezon si cancerul pulmonar

Se dau doze de cate 3 granule, apoi tinem copilul sa respire vaporii calzi de apa.Pentru o tuse latratoare, cateva doze de Hepar Sulfur. Daca apare raguseala si haraiala in piept, Spongia, 3 granule la 15 min, cca 4 doze. Gripa (faza de instalare si de mijloc) Gelsemium 9 CH 3 granule la fiecare 2 ore, dureri musculare cu carcei si frisoane Hepar sulfur 30 CH si Spongia 9 CH. Aconitul este un remdiu de urgenta, cand copilul se sufoca brusc, noaptea. Se dau copilului 3 granule, apoi il tinem in vaporii calzi de apa la baie, ca sa il ajute sa respire. Pentru o tuse latratoare dam cateva doze de Hepar Sulfur. Daca apare raguseala si haraiala in piept dam Spongia, 3 gr la 15 min, cca. Inima dreapta primeste sangele din sistemul venos cu. 9) Medicina populara si bolile de inima. 10) Cuore - Inima de copil de Edmondo de Amicis - comentariu. 11) Vinul rosu- benefic in cancere si boala de inima. 12) Tibet - cetatea de piatra din inima Asiei

haraitul in piept - Forum D

Debut insidios cu impregnare bacilara si tuse sau acut cu sdr. pleuritic tipic : junghi toracic,febra, tuse seaca - dispneea apare ulterior in fct. de cresterea lichidului - matitate/submatitate bazala delimitata superior de o linie oblica in sus si in afara - frecatura pleurala - diminuarea pana la abolire a Murmurului Vezicular - uneori suflu. T.A. b 43ani insomnie pancreatita acuta in 2001 colecistectomie 1999 pentru litiaza biliara fost alcoolic pina la pancreatita mai lua pastile de somn s-a speriat foarte tare la operatia de colecist; de atunci insomniile simte si furnicaturi pe piele ca si cum ar fi purici somnul este scurt si superficial sta si nu poate adormi si se enerveaza.

Belladonna: febra, congestie cefalica, piele rosie,calda si transpirata,fotofobie ,senz.de constrictie laringiana agr. la atingere , tuse uscata, scurta, spasmodica si dureroasa ,ragusala (tusea, desi seaca nu este atat de aspra ca la Acon.) - poate avea sete 3 Belladonna febra, congestie cefalica, piele rosie,calda si transpirata,fotofobie senz.de constrictie laringiana < la atingere , tuse uscata, scurta, spasmodica si dureroasa ,ragusala (tusea, desi seaca nu este atat de aspra ca la Acon.) poate avea sete 3 (Si în sintagma bagheta magica) Nuielusa vrajita cu care se fac minuni în povesti; betisorul scamatorilor. 3. Piesa tehnica în forma de cilindru subtire din diverse mecanisme sau aparate. 4. Ajur sau dunga ornamentala la ciorapi. - Din fr. baguette

Tusea persistenta: ce afectiuni indica si cum se trateaza

6 tipuri de tuse pe care nu trebuie sa le ignori - Ele

haraiala in piept - PARENTING - sau despre meseria de

Video: 10 Tratamente și leacuri băbești pentru tuse și durere în gâ